• Did You Know?

    We provide international education to over 1,100 students ages 1-18. We are at the heart of our community, a hub for many expat families in living Beijing.

    300x300 International day

  • Did You Know?

    Through the Nord Anglia University we focus our teachers professional development to ensure that your child receives high quality teaching experience.

    300x300 student teacher

  • Did You Know?

    You will immediately recognise one of our students when you meet them by their evident respect for others, their intellectual and social confidence.

    Chinese student 300x300

  • Did You Know?

    We are a high achieving school with excellent academic success. We believe in bringing out the best in every student of all abilities.

    300x300 sport

  • Did You Know?

    We have a dedicated team waiting to hear from you and ready to put you in touch with others whom you may wish or need to speak to.

    300x300 parents

  • Our Community

    Through our News & Insights section you can find out the latest from our school and from other schools in the Nord Anglia Education global family.

    300x300 Steam trip

  • Did you know?

    We teach the English National Curriculum, offer a German curriculum at primary level and IB Diploma for Years 12 & 13 students.

    Student reading buddy 300x300

Up Next! This Week in Sport

This is what is happening Week 19 in BSB Sport:

Monday:  U19 basketball (Boys/Girls) training continues (Dome), U14/U13/U12 basketball (Boys/Girls) season begins (Gym), U13 FOBISIA training continues: football;

Tuesday: U19/U14 table tennis (Boys/Girls) training continues, Primary/Secondary swimming continues training (Transport: Secondary Late Bus/Primary ASA Bus at 1630), Primary Sport training continues: U11 Handball training continues only for ISAC squads (Transport ASA bus), U10 ISAC Handball Squads for Season 2 are FINISHED/NO TRAINING, U13 FOBISIA training continues: swimming, U19 pre-season football continues training (Open to all Y10/11/12/13 students (boys/girls));

Wednesday: Primary/Secondary AM swim training continues @7AM-8AM (student organized transport), U19 basketball (Boys/Girls) training continues (Dome), U19/U14 (Boys/Girls) table tennis continues training, U13 FOBISA training continues: basketball;

Thursday: ACAMIS Gold Division Basketball Round 1 vs. HIS: Girls @1500 & Boys @1620 (Dome 1), U14/U13/U12 basketball (boys & girls) NO training due to ACAMIS, Primary/Secondary swimming continues training (Transport: Secondary Late Bus/Primary ASA Bus at 1630);

Friday: AISA Math Mania & Leadership Conference @0900, ACAMIS Gold Division Basketball Round 2 vs. HKA: Boys @0900 & Girls @1020 (Gym), ACAMIS Gold Division Basketball Round 3 vs. ISNS: Boys @1230 & Girls @1350 (Gym), ACAMIS Gold Division Basketball Round 4 vs. DAIS: Boys @1510 & Girls @1640 (Dome 2), NO U19 pre-season football due to ACAMIS, U13 FOBISIA training continues: athletics @NTA;

Saturday: AISA Math Mania & Leadership Conference @0900, ACAMIS Gold Division Basketball Round 5 vs. TIS: Boys @0900 & Girls @1020 (Dome 1), ACAMIS Gold Division Basketball Play-offs: Boys @1230 & Girls @1230 (Gym, Girls play first), ACAMIS Championship Games, Girls @1510 & Boys @1640.

Reminders/Notices:

  1. Reminder: House Sports for Primary Season 2 Sports STARTS this week (26th January):

    Y3 House Benchball MON 26/01/15

Y5 House Handball MON 26/01/15

Y1 House Swimming TUE 27/01/15

Y4 House Swimming THU 29/01/15

  1. U19 ACAMIS Gold Division Basketball @BSB 29-31 January 2015. The ACAMIS squad will miss lessons starting Period 5 Thursday 29th January and all day Friday 30th January. Finalized squad listed below.

ACAMIS

Girls Squad

Form

ACAMIS

Boys Squad

Form

1

Sabrina Zhang

10C

1

Kimbo Weng

10D

2

Ririka Watanabe (Lily)

10C

2

Jordan Chan

10C

3

Megan Xinran Wei

10D

3

Alex Simon

13B

4

Laura Ferrer Del Pra

10D

4

Ivan Chow

12A

5

Abigail Mikhail

12B

5

Herman Palmgren

11D

6

Juanita  Eben

13B

6

Jio Valdez

10B

7

Sueeda Zanlier

11D

7

Jin Han Chun

12C

8

Emer O’Brien

11A

8

Ken Huang

10A

9

   

9

Simon Cao

10D

10

   

10

Michael Ho

10D

 

Also please note that the following Y10/Y11 PE GCSE students will be acting as “Student Helpers” for the ACAMIS/ASIA Tournaments/Conferences. They will be off timetable starting Period 5 Thursday 29th and all day Friday 30th January but also working all day Saturday January 31st. Please note students below:

Class

First Name/Surname

Y10C

Anna Mulbert

Y10A

Thalia Wareing

Y10C

Daniel Vereshchagin

Y10B

Serge Valdez (Jio)

Y10B

Leonard Besse

Y11D

Alexander Mikhail

Y11A

Miika Lassinen

Y11A

KyeongMin Kim (Rohn)

Y11B

Martin Basson

Y11D

Andrea Tosi

  1. AISA Math Challenge & Leadership Conference @BSB 30-31 January 2015. The AISA participants will miss lessons all day Friday 30th January. Finalized squad for Math & Leadership is listed below.

Number/Class

Maths / Leadership

First name - Family name

M/F

1 / Y13b

BSB Math 1

Juanita Eben (Captain)

F

2 / Y13b

 

Yutong Shi(Chloe)

F

3 / Y12c

 

JinHan Chun

M

4 / Y13a

 

Jun Young Sohn (Eddie)

M

5 / Y11c

 

Jun Seok  Lee (Todd)

M

6 / Y10a

 

Jung Ho Joo

M

7 / Y13a

BSB Math 2

Min Soo Koo (Michael) (Captain)

M

8 / Y11b

 

Hyun-Seok Choi (Tony)

M

9 / Y11c

 

Keun Yeong Kim (Jacob)

M

10 /Y13a

 

Youlim Seo (Lucy)

F

11 / Y12d

 

Yumin Im

F

12 / Y11c

BSB Leadership

Jan Kobiolka

M

13 / Y11d

 

Herman Palmgren

M

14 / Y11c

 

Jannick Berendt

M

15 / Y11a

 

Leonardo Bellillo

M

16 / Y11c

 

Jannick Langner

M

17 / Y12d

 

Jack William Arthur Howatsoiv

M

18 / Y13b

 

De Ren Chong (Darren)

M

19 / Y12a

 

Jae Bin Lee (Darren)

M

20 / Y11c

 

Tamika Sankar

F

21 / Y11b

 

Kirsty Macleod

F

22 / Y10c

 

Jenny Hwang

F

23 / Y12a

 

Sumin Kang

F

24 / Y11b

 

RuoChan (Emily)

F

25 / Y11a

 

Petek Sozer

F

  1. The U13 FOBISIA squad will depart for Bangkok Prep, Thailand on Wednesday 11th March 2015 and return back to Beijing on Monday 16th March 2015 (Squad list below for reference):

Class

Last Name

First Name

Easy Name

Gender

Y8B

Eben

Warren

Warren

Male

Y8D

Hannula

Joonas

Joonas

Male

Y8B

Kim

JungMu

Andy

Male

Y8E

Melander

Victor

Victor

Male

Y8B

Pidcock

Liam

Liam

Male

Y7A

Schussel

Mick

Mick

Male

Y8C

Shi

Jason

Jason

Male

Y7E

Tolonen

Luka

Luka

Male

Y8B

Turner

Samuel

Sam

Male

Y8C

Warwick

Joshua

Joshua

Male

Y8D

Watanabe

Daito

Daito

Male

Y7C

Waterland

Jack

Jack

Male

Y7E

Beckett

Zoe

Zoe

Female

Y7D

Besse

Marguerite

Marguerite

Female

Y8A

Carneiro Leao

Isabel

Isabel

Female

Y7D

Chen

Stephenie

Stephenie

Female

Y7B

Chou

Lia

Lia

Female

Y8D

Dabrowska

Nina

Nina

Female

Y7E

Hagenson-Doull

Alexa

Alexa

Female

Y7E

Kaiser

Lucia

Lucia

Female

Y8C

Kee

Young Woo

Nicole

Female

Y8A

Kobiolka

Julia

Julia

Female

Y7A

Liu

ZiFei

Linda

Female

Y7A

Voggenreiter

Romy

Romy

Female

           
 
  1. Anyone interested to play sport this academic year needs to register to do so even if they will be playing in Season 4. “Student Athlete Registration Forms” can be picked up outside the Sports Office (C208). Secondary/Primary Season 3 Sport registration is OPEN. Aquabear Try-Outs are open all year please email alasdair.armstrong@britishschool.org.cn directly to try-out.

Update from: Mr. Travis Washko, Director of Sport & PE

 

Share this page:

Share