Sorry but this form will not work without cookies enabled. Please adjust your browser settings to enable cookies to continue. For more information on how to do this please see our.

  • Ask us any question

    We can help with any query about your move abroad or just help put your mind at ease about schooling here

    Lesson

  • Inspiring and Passionate

    Our Teachers are all well qualified and highly experienced in what they do, they tend to stay with us for years too

    Drama

  • Making Student Leadership Count

    We give students the opportunities they need to lead

    C and G18

  • Taking Learning Beyond the Classroom

    "There is more in you than you think"

    Football 2018

  • We are Truly International

    With 60 nationalities represented at our school we are rich in cultural diversity

    y11 last day

  • Visit Our School

    Our friendly team will meet you at your convenience and take you on a tour of the school, the classes and introduce our people

    NAIS Pudong

  • Inside our school

    Keep up to date with our news and connect with each other

    primary meet and greet

  • Community Connections

    View our calendar and connect with us through Facebook, Twitter and Instagram

    primary

  • Successful Students

    Students at our school are caring, respectful and understand what it takes to succeed.

    Secondary

Athletics Schedule

  • track

Time

Boys Field

Time

Girls Track

9.00am

Session 1

9.00am

60m

 

U10 A | U11 A - High Jump

 

U10 Girls C, B & A

 

U10 B | U11 B - Standing Triple

 

U11 Girls C, B & A

 

U10 C | U11 C - Long Jump

 

 

 

U10 A | U11 A -  Discus

9.15am

200m

 

U10 B | U11 B - Shot Put

 

U10 Girls C, B & A

 

U10 C | U11 C - Javelin

 

U11 Girls C, B & A

9.30am

Session 2

 

 

 

U10 B | U11 B - High Jump

9.40am

800m

 

U10 C | U11 C - Standing Triple

 

U10 Girls C, B & A

 

U10 A | U11 A - Long Jump

 

U11 Girls C, B & A

 

U10 B | U11 B -  Discus

 

 

 

U10 C | U11 C - Shot Put

 

 

 

U10 A | U11 A - Javelin

 

 

10.00am

Session 3

 

 

 

U10 C | U11 C - High Jump

10.05am

100m

 

U10 A | U11 A - Standing Triple

 

U10 Girls C, B & A

 

U10 B | U11 B - Long Jump

 

U11 Girls C, B & A

 

U10 C | U11 C -  Discus

 

 

 

U10 A | U11 A - Shot Put

10.20am

4x100m Relay

 

U10 B | U11 B - Javelin

 

U10 Girls

 

 

 

U11 Girls

 


Time

Boys Track

Time

Girls Field

10.40am

60m

10.40am

Session 1

 

U10 Boys C, B & A

 

U10 A | U11 A - High Jump

 

U11 Boys C, B & A

 

U10 B | U11 B - Standing Triple

 

 

 

U10 C | U11 C - Long Jump

10.55am

200m

 

U10 A | U11 A -  Discus

 

U10 Boys C, B & A

 

U10 B | U11 B - Shot Put

 

U11 Boys C, B & A

 

U10 C | U11 C - Javelin

 

 

11.10am

Session 2

11.15am

800m

 

U10 B | U11 B - High Jump

 

U10 Boys C, B & A

 

U10 C | U11 C - Standing Triple

 

U11 Boys C, B & A

 

U10 A | U11 A - Long Jump

11.40am

100m

 

U10 B | U11 B -  Discus

 

U10 Boys C, B & A

 

U10 C | U11 C - Shot Put

 

U11 Boys C, B & A

 

U10 A | U11 A - Javelin

 

 

11.40am

Session 3

 

 

 

U10 C | U11 C - High Jump

11.55am

4x100m Relay

 

U10 A | U11 A - Standing Triple

 

U10 Boys

 

U10 B | U11 B - Long Jump

 

U11 Boys

 

U10 C | U11 C -  Discus

 

 

 

U10 A | U11 A - Shot Put

 

 

 

U10 B | U11 B - Javelin

Time

Boys and Girls Track

12.40pm

Shuttle Relay

 

U10 | U11