Sorry but this form will not work without cookies enabled. Please adjust your browser settings to enable cookies to continue. For more information on how to do this please see our.

  • Preparing students to excel

    ISR shapes citizens of the world who are prepared to become socially responsible and successful.

    San Agustín Campus

  • Our People

    We benefit from talented, experienced and world class faculty and staff.

    Bucks

  • Prepared for Success

    Students are part of a global learning community that includes peers and teachers from around the world.

    Girl student writing

  • Students are encouraged to explore their talents

    ISR offers a wide range of services and extracurricular activities.

    Students playing chess

  • Welcome to San Roberto

    We are a values-centered community that happily welcomes people from every culture, belief, and religion.

    Students with laptop

  • News and Events

    Keep updated about our news and events and follow us on Social Media.

    Student with laptop

Basketball Juvenile A 2003 - 04 Boys

  • ASOMEX Basketball

Basketball Juvenil A 2003 - 04 Boys

Group A
Group B

1. San Roberto 

2. Colegio Inglés

3. ASF Guadalajara

4. ASF México

5. CA Puebla

6. COLAM

7. AIM

8. Peterson

9. ASF Monterrey

10. ATS

Activities Program

 
Friday, March 17th
 
4:00 PM Coaches' Meeting Colegio inglés
Time Team     Team   Place Cat.
6:30 PM ISR 74 VS ASF Gdl 22 Gym 1 SA Boys
7:50 PM ASF Mex 28 VS FCA Puebla 27 Gym 1 SA Boys
6:30 PM AIM 55 VS ATS 12 Gym 2 SA Boys
7:50 PM Peterson 20 VS ASF Mty 28 Gym 2 SA Boys
 
Saturday, March 18th
8:30 AM Opening
Time Team     Team   Place Category
10:15 AM ISR 68 VS FCA Puebla 14 Gym 1 SA Boys
11:35 AM ASF Mex 19 VS C. Inglés 56 Gym 1 SA Boys
12:55 PM Peterson 6 VS COLAM 38 Gym 1 SA Boys
2:15 PM ASF Mty 31 VS ATS 13 Gym 1 SA Boys
               
4:00 PM  FCA Puebla   VS ASF Gdl   Gym 1 SA Boys
5:20 PM ISR   VS C. Inglés   Gym 1 SA Boys
6:40 PM ASF Mty   VS AIM   Gym 1 SA Boys
6:40 PM ATS   VS COLAM   Gym 2 SA Boys
            
Sunday, March 19 th
Time Team     Team   Place Category
9:00 AM ISR 55 VS ASF Mex 27 Gym 1 SA Boys
10:20 AM C. Inglés 44 VS ASF Gdl 11 Gym 1 SA Boys
11:40 AM ATS 13 VS Peterson 39 Gym 1 SA Boys
1:00 PM COLAM 38 VS AIM 46 Gym 1 SA Boys
               
3:00 PM  Col. Inglés 38 VS FCA Puebla 15 Gym 1 SA Boys
4:20 PM ASF Gdl 35 VS ASF Mex 30 Gym 1 SA Boys
5:40 PM COLAM 25 VS ASF Mty 29 Gym 1 SA Boys
5:40 PM AIM 38 VS Peterson 24 Gym 2 SA Boys
            
Monday, March 20th
Second Round - Semifinals pass
Time Team     Team   Place Category
9:00 AM 2nd - Group B   VS 3rd - Group A   Gym 1 SA Boys
10:30 AM 2nd - Group B   VS 3rd - Group B   Gym 1 SA Boys
7th and 8th place
Time Team     Team   Place Category
12:00 PM 4th - Group A   VS 4th - Group B   Gym 1 SA Boys
9th and 10th place
Time Team     Team   Place Category
1:30 PM 5th - Group A   VS 5th - Group B   Gym 1 SA Boys
Semifinals
Time Team     Team   Place Category
4:00 PM 1st - Group A   VS Winner of the 21st game (2nd B vs 3rd A)   Gym 1 SA Boys
5:30 PM 1st - Group B   VS Winner of the 22nd game (2nd A vs 3rd B)   Gym 1 SA Boys
5th and 6th Place
Time Team     Team   Place Category
5:30 PM 21st Game Loser   VS 22nd Game Loser   Gym 1 SA Boys
            
Tuesday, March 21st
3rd Place
Time Team     Team   Place Category
8:00 AM     VS     Gym 1 SA Boys
Finals
Time Team     Team   Place Category
10:30 AM     VS     Gym 1 SA Boys
Closing Ceremony

The closing ceremony will start once the final games at Colegio Inglés and San Roberto have finished.

Gym 1 San Agustín